WYTRAZEK.COM
 
 
 
 
KONTAKT | O MNIE
FACEBOOK
EMAIL

MULTIMEDIA
KURSY
ARTYKUŁY
AUTOTERAPIA
TERAPIA
WSEiT

Kurs terapii punktów spustowych

Czas trwania: 40 godzin
Ilość osób: 18
Koszt: 1200 zł


Jest to praktyczny kurs obejmujący zagadnienia terapii punktów spustowych z użyciem najskuteczniejszych technik. Kurs przedstawia kompleksowe podejście do pacjenta – badanie, terapię i profilaktykę. Prezentowane techniki są wykorzystywane w większości dolegliwości narządu ruchu, którym według wielu autorów towarzyszy ból mięśniowo-powięziowy i punkty spustowe.

Celem terapii punktów spustowych jest:
- zwiększanie elastyczności i sprawności tkanek
- obniżanie napięcia mięśni
- zwiększanie zakresu ruchów
- usuwanie bólu i uczucia sztywności


Program kursu obejmuje m.in.:

- Wstęp teoretyczny do terapii punktów spustowych – podstawy teoretyczne, patofizjologia zaburzeń w układzie mięśniowo-powięziowym, przyczyny ich powstawania i czynniki podtrzymujące.
- Ćwiczenia rozpoznawania zaburzeń w układzie mięśniowo-powięziowym, ćwiczenia palpacji powięzi, mięśni, nauka wyczuwania punktów spustowych
- Omówienie technik manualnych stosowanych w terapii tkanek miękkich terapia uciskowa, pozycyjne rozluźnianie, lokalne rozciąganie, techniki energizacji mięśni wg Chaitowa, terapia Thera Cane, rozluźnianie mięśniowo-powięziowe
- Techniki autoterapii, jak rozpoznawać i skutecznie likwidować punkty spustowe we własnym ciele.

90 % czasu kursu poświęcone jest na praktykę, omawiany jest mięsień bądź okolica ciała, przyczyny powstawania przeciążeń, występujące wzorce promieniowania bólu, następnie przechodzimy do testów klinicznych, testu długości mięśnia, badania palpacyjnego w celu wyczucia napięcia bądź restrykcji oraz do lokalizowania punktu spustowego. Następnie prezentowane są techniki terapeutyczne i ćwiczenia ich wykonywania w parach. Po tym prezentacja technik autoterapii i ich wykorzystanie podczas ćwiczeń na sobie. Duży nacisk kładziony jest na palpację, umiejętność rozpoznawania zaburzeń w obrębie powięzi i mięśni i ich przyczyn powstawania. Omówione zostaną także możliwości wykorzystania fizykoterapii w terapii tkanek miękkich oraz zastosowanie powyższej wiedzy w terapii powszechnie występujących schorzeń (łokieć tenisisty, zespół zamrożonego barku, zespół górnego otworu klatki piersiowej, ostroga piętowa itp.)


Dodatkowe informacje

Każdy uczestnik kursu otrzymuje bogato ilustrowane materiały szkoleniowe z technikami masażu. Po ukończeniu kursu słuchacz otrzymuje certyfikat ukończenia kursu wystawiony przez Wyższą Szkołę Edukacji i Terapii w Poznaniu oraz świadectwo ukończenia kursu dokształcającego wystawione na druku MNiSzW


Zapisy
Małgorzata Stępień
Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii
ul. Grabowa 22, 61-473 Poznań
tel. +4861 832 77 76 wew.129
tel. kom. +48 665 999 970
kursy@wseit.edu.pl
>> www.kursy.wseit.edu.pl


Kurs masażu tkanek głębokich

Czas trwania: 40 godzin
Ilość osób: 18
Koszt: 1200 zł


Masaż tkanek głębokich zwany także masażem głębokim bądź głębokim masażem łącznotkankowym to współczesna forma masażu dotycząca rozluźniania napięć w obrębie mięśni i powięzi. Celem tej formy pracy z tkankami miękkimi jest leczenie zaburzeń w układzie mięśniowo-powięziowym, polegająca na umiejętnym rozluźnianiu tkanek, poprawie ich ruchomości oraz uwalnianiu z napięć w jak najskuteczniejszy i najbardziej ergonomiczny sposób. Bogactwo technik opartych na ergonomicznej pracy pozwala na skuteczna działanie przy jak najmniejszym użyciu siły ze strony masującego. Za każdą techniką musi iść konkretny jej cel. Terapeuta nie powinien wykonywać zbędnej ilości ruchów oraz wykonywać ich w miejscach, które nie wymagają rozluźniania. Nieodłącznym elementem masażu tkanek głębokich jest ocena funkcjonalna pacjenta, ocena układu mięśniowo-powięziowego oraz zastosowanie odpowiedniej terapii. Pierwszym elementem jest obserwacja tkanek, następnie ich palpacja a potem zastosowanie techniki, której ilość wykonania, czas, siłę i kierunek wyznacza informacja zwrotna płynąca z ciała pacjenta. Polega na umiejętnym wykorzystaniu szeregu technik w celu usunięcia napięć i dysfunkcji układu mięśniowo-powięziowego w sposób bardzo łagodny i bezpieczny dla pacjenta, który poddawany zabiegom masażu tkanek głębokich nie jest tylko biernym odbiorcą, ale aktywnie uczestniczy w terapii poprzez wykonywanie odpowiednich ruchów i czynności zwiększając tym samym rozluźnienie tkanek.

Celem masażu tkanek głębokich jest:
- skuteczne działanie przeciwbólowe
- zwiększenie zakresów ruchu, zwiększenie elastyczności tkanek
- likwidacja punktów spustowych bólu
- poprawa czynności i trofiki mięśni
- poprawa ukrwienia, przyspieszona regeneracja tkanek
- poprawa mobilności mięśni i powięzi
- poprawa stanu funkcjonalnego pacjenta


Program kursu:

- Wstęp do masażu tkanek głębokich: podstawy teoretyczne, podstawowe zasady wykonywania masażu, wskazania i przeciwwskazania do wykonywania zabiegów, omówienie sposobu wykonywania technik masażu, pozycje ułożenia pacjenta, ergonomia pracy masażysty.
- Omówienie podstawowych zaburzeń w obrębie układu mięśniowo-powięziowego (m. in. zespół skrzyżowania górnego i dolnego, zespół warstwowy, wzorce torebkowe, przyczyny powstawania zaburzeń w obrębie poszczególnych grup mięśniowych).
- Diagnostyka funkcjonalna (testy funkcjonalne oceniające zaburzenia w układzie mięśniowo-powięziowym, ocena postawy ciała pod kątem zaburzeń w układzie mięśniowo-powięziowym). Anatomia palpacyjna oraz ocena manualna zaburzeń w układzie mięśniowo-powięziowym (ocena ruchomości powięzi, rozpoznawanie napiętych włókien mięśniowych, ocena skrócenia tkanek, badanie punktów spustowych).
- Zastosowanie technik terapeutycznych w wybranych dysfunkcjach i jednostkach chorobowych (m. in. choroba zwyrodnieniowa stawów, dyskopatie, rwa kulszowa, rwa barkowa, łokieć tenisisty i golfisty, zespół górnego otworu klatki piersiowej, zespół zamrożonego barku, ostroga piętowa, zapalenie rozcięgna podeszwowego, zapalenie ścięgna Achillesa, chonodromalacja rzepki, niespecyficzne dolegliwości bólowe kręgosłupa, zespół bólu mięśniowo-powięziowego, fibromialgia, napięciowe bóle głowy, stany pourazowe i pooperacyjne, praca z bliznami).
- Najskuteczniejsze techniki diagnostyczne i terapeutyczne między innymi wg takich autorów jak Fernandez, Hendrickson, Smith, Dixon, Riggs, Manheim (w tym także techniki masażu poprzecznego i podłużnego mięśni nadmiernie napiętych oraz techniki rozluźniania mięśniowo-powięziowego).
- Na kursie omówione i przedstawione będą także techniki masażu tkanek głębokich w autoterapii.

Dzień 1. Podstawy teoretyczne, ocena funkcjonalna i badanie manualne układu mięśniowo-powięziowego, ćwiczenia praktyczne technik masażu.
Dzień 2. Metodyka wykonywania zabiegów i strategia postępowania w dysfunkcjach obręczy biodrowej i kończyny dolnej.
Dzień 3. Metodyka wykonywania zabiegów i strategia postępowania dysfunkcjach kręgosłupa., klatki piersiowej i brzucha.
Dzień 4. Metodyka wykonywania zabiegów i strategia postępowania dysfunkcjach obręczy barkowej i kończyny górnej. Programowanie sesji terapeutycznej i procesu terapeutycznego.


Dodatkowe informacje

Każdy uczestnik kursu otrzymuje publikację "Masaż tkanek głębokich. Materiały pomocnicze do ćwiczeń" Wydawnictwo WSEiT.


Zapisy
Małgorzata Stępień
Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii
ul. Grabowa 22, 61-473 Poznań
tel. +4861 832 77 76 wew.129
tel. kom. +48 665 999 970
kursy@wseit.edu.pl
>> www.kursy.wseit.edu.pl


Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe - techniki globalne i lokalne - warsztat

Czas trwania: 14 godzin
Ilość osób: 20
Koszt: 600 zł


Powięź stanowi fascynującą część naszego ciała. Wypełnia je od czubka głowy aż po palce stóp. Przeplata i otacza mięśnie, nerwy czy narządy wewnętrzne. Nie bez przyczyny układ powięziowy jest nazywany siecią. Nie ma początku ani końca. Stanowi nie tylko ważny element struktury człowieka ale także jego funkcji. Powięź przepleciona jest mięśniami przez co ze względów praktycznych trudno jest mówić osobno o mięśniach i osobno o strukturach powięziowych. Stąd coraz częściej używa się określenia mięśnio-powięź.

Technika rozluźniania mięśniowo-powięziowego to jedna z najdoskonalszych form nakierowanych na przywrócenie równowagi, elastyczności w układzie powięziowym. Pracując tą techniką nie koncentrujemy się na wybranej miejscowej dysfunkcji w ciele (np. zablokowanie stawu, punkt spustowy) tylko poddajemy całą powięź terapii. Takie podejście wynika z fizjologii układu powięziowego. Często nawet niewielka zmiana w układzie powięziowym odczuwana jest w całym systemie. Stąd blizna, bądź jakiekolwiek skrócenie tkanek w jakimś obszarze może wpłynąć na pojawienie się dysfunkcji bądź bólu w innym. Obecnie coraz częściej wykorzystuje się do wizualizowania tego zjawiska modeli tensegracyjnych dzięki którym można zauważyć, że nawet niewielka zmiana w modelu dotyczy całej struktury a nie tylko jego fragmentu. Przykładem mogą tu być dolegliwości bólowe odcinka szyjnego kręgosłupa. Jeżeli u pacjenta występują restrykcje w mięśnio-powięzi w rejonie klatki piersiowej to postawa ciała i funkcjonowanie pacjenta będą zmienione a w odcinku szyjnym pojawią się dolegliwości bólowe. Patrząc w ten sposób terapeuta nie może koncentrować się na restrykcjach w miejscu bólu ale na ogólnym stanie powięzi i likwidować zaburzenia w całym systemie.

Technika rozluźniania mięśniowo-powięziowego jest świetnym sposobem uwrażliwiania własnej palpacji na zmiany w układzie powięziowym oraz nauczenia się subtelnej, ale jednocześnie konkretnej pracy z powięzią. Jest to forma pracy z ciałem, która ze względu na swoją czułość i zorientowanie na wrażenia płynące z ciała pacjenta może być wykonywana w bardzo szerokiej gamie przypadków klinicznych. Założeniem rozluźniania mięśniowo-powięziowego nie jest naprawianie, czy krótkotrwałe leczenie. Celem tej techniki jest uzyskanie głębszych bardziej długotrwałych zmian, które pacjent odczuwa nie tylko jako zmniejszenie dolegliwości bólowych, ale także swobodę i lekkość poruszania się, czy zmiany na poziome emocjonalnym. Częstym rezultatem pracy jest poprawa funkcji układu oddechowego i trawiennego. Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe – techniki globalne i lokalne to warsztat poświęcony technikom rozluźniania mięśniowo-powięziowego skoncentrowanym na większe obszary ciała jak i restrykcje występujące lokalnie. Opracowywane są tzw. techniki skrzyżowanych rąk (ang. cross-handed techniques) oraz techniki trakcyjne. Wykonując technikę skrzyżowanych rąk terapeuta zatapia się tkanki wyczuwając wstępną barierę a następnie wykonuje subtelne rozciąganie (rozluźnianie). Zadaniem terapeuty jest podążanie za napięciem wyczuwalnym w tkankach i jednoczesne prowadzenie rozluźniania. W przypadku technik trakcyjnych wykorzystuje się określoną część ciała – mogą to być kończyny bądź nawet małżowina uszna – które wykorzystywane są jako dźwignia dostępu do głębszych warstw powięzi. Program warsztatu obejmuje rozluźnianie mięśniowo-powięziowe najważniejszych obszarów całego ciała (kręgosłup, brzuch, klatka piersiowa obręcz biodrowa i barkowa oraz kończyny górne i dolne).


Rekrutacja

Nabór kandydatów prowadzony jest w sposób ciągły. Warunkiem rozpoczęcia warsztatu jest zebranie grupy osób.


Zapisy
Małgorzata Stępień
Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii
ul. Grabowa 22, 61-473 Poznań
tel. +4861 832 77 76 wew.129
tel. kom. +48 665 999 970
kursy@wseit.edu.pl
>> www.kursy.wseit.edu.pl


COPYRIGHT

Justyna & Marcin Wytrążek
2014
PARTNERZY

WSEIT Rolfing Works Centrum Fizjoterapii Thera Cane